DÖVME BAKIMI

Sağlıklı bir dövme, doğru yapıldığı kadar, sizin iyi bakım yapmanıza da bağlıdır.

Dövme bakım önerileri sanatçıdan sanatçıya değişiklik gösterebilir. Bunun nedeni sanatçının kullandığı teknik ve malzeme ile ilgilidir. Bu yüzden önerilerimi dikkatle uygulayın ve başka sanatçıların önerilerini unutun.

Dövmenizin ilk yapıldığı zaman aslında enfeksiyon kapma riski yüksek, AÇIK BİR YARA olduğunu unutmayın ve enfeksiyon kapmaması için özen gösterin.

ÖZETLE

DİKKAT EDİN

  • Dövmenizin üzerindeki plasteri ilk 3 gün çıkarmayın. (Plasterin kenarlarından su geçirmediğinden emin olarak, ılık su ile duş alabilirsiniz.)
  • Dövmeniz iyileşinceye kadar elleriniz temiz olmadan dövmenize dokunmayın.
  • 3.günün akşamı plasteri çıkarın ve günde en az 2 kere tavsiye edilen bakım kremi ile dövmenizi takip eden 2 hafta boyunca nemlendirin.
  • Eğer plaster kendiliğinden daha erken bir zamanda çıkarsa, dövmenizi temiz su ve anti bakteriyel sabunla yıkayın. Kağıt havlu ile pansuman yapar gibi kurulayın ve streç film ile sarın. 3 saatte bir, dövmenizi yıkayarak, streç filmi değiştirin.

YAPMAKTAN KAÇININ

  • Dövmenizi yaptırdıktan sonraki 3-4 gün ağır bir spor idmani yapmayın.
  • İlk 2 hafta hamam, sauna, havuz, deniz gibi enfeksiyon kapma riski olan yerlerden uzak durun.
  • Dövmenizin üzerini kazımayın, kabuk tutma aşamasında kabukları koparmayın.
  • Kimyasal veya bitkisel olsun, ağır kokulu sabun ve nemlendirici kullanmayın.
  • Dövmeniz tamamen iyileşmeden üzerine rötuş veya işlem yaptırmayın.
  • Lazer epilasyon yaptıracaksanız uygulama yapan kişiyi mutlaka uyarın. Lazer atışlarının dövmenize yapılmaması gerekir.

DÖVMENİZİ YAPTIRDIKTAN SONRA

İlk 3 gün

İLK 3 GÜN İÇERİSİNDE AŞIRI BİR KIZARIKLIK, DAYANILMAZ BİR KAŞINMA HİSSİ OLURSA HEMEN DOKTORUNUZA GÖRÜNÜN. VUCUDUNUZ ALERJİK REAKSİYON VERMİŞ OLABİLİR.

Dövmenizin üzerindeki plasterin 3 gün kalması gerekir. Dövme yaptırdığınız günü not edin ve 3. günün akşamı aşağıda anlattığım şekilde çıkarın.

Plaster su geçirmediği için ılık su ile duş alabilirsiniz. Duş almadan önce plasterin yırtılmadığından ve kenarlarından su almadığından emin olun.

ÖNEMLİ: Vücudunuzdan atılan bir miktar mürekkep, plasterin arasında birikip kirli ve bozuk bir görüntüye neden olabilir. Bu normal bir durumdur. Dövmeniz zarar görmez, paniklemeyin.

Plasterin çıkarılması (3.gün)

Ellerinizi sabunlayın. Eğer birinden yardım alacaksanız, bu kurallara onun da uyması gerekir, hatırlatın.

Bir miktar anti bakteriyel sabunu, bir pet şişe içinde içme suyu ile çalkalayın.

Plasterin bir köşesinden hazırladığınız sabun-içme suyu karışımı ile dairesel ve yumuşak hareketlerle yıkayarak plasteri yavaş yavaş çıkarın.

Plasteri tamamen çıkarıp dövmenizi yıkadıktan sonra, kağıt havlu ile pansuman yapar gibi kurulayın. Kurulama sırasında havlu kullanmayın, silme hareketi yapmayın ve kaşımayın.

Takip eden 3 hafta boyunca

Önerdiğim bakım ürünü ile dövmenizi günde en az 3 kere nemlendirin ve temiz tutun.

Dövme bakım kreminiz yok ise hindistan cevizi veya zeytin yağı kullanabilirsiniz. Bunlar dışında, herhangi bir nemlendirici, organik veya kimyasal bir ürün ASLA KULLANMAYIN.

Dövmeniz iyileşmeden, üzerinde çıkan tüyleri tıraş etmeyin.

Dövmenizin iyileşmesi

Dövmeniz bir ay sonunda tamamen iyileşmiş olacaktır. Üst deriniz yenilendiğinden, dövmeniz ilk günkü parlaklığını bir miktar kaybedecektir. Bu normal ve olması gereken bir görüntüdür.

Dövmenizin uzun süre sağlıklı ve canlı görünmesi için doğrudan güneşe maruz bırakmayın. Güneşleneceğiniz zaman mutlaka dövmenizin üzerini 30 koruma faktörlü güneş kremi ile koruyun.

LAZER EPİLASYON YAPTIRACAĞINIZ ZAMAN İŞLEM YAPAN KİŞİYİ MUTLAKA UYARIN. LAZER ATIŞLARININ DÖVMENİZ ÜZERİNE GELMEMESİ GEREKİR.